Nočne lučke bodo vašim malčkom pričarale krasno vzdušje preden se odpravijo v posteljo. Ko otroci pridejo v fazo, da pričnejo spati sami v svoji sobi, potrebujejo na začetku prestopnega koraka občutek varnosti. Zato so nočne lučke krasna izbira, kadar želite otroke pred spanjem pomiriti in jim zagotoviti varen spanec. Nočne lučke niso namenjene samo starejšim otrokom, temveč tudi mlajšim, dojenčkom, predšolskim, šolskim. Nočne lučke pridejo izjemno v korist, kadar doječe mame še vedno dojijo in potrebujejo sredi noči dodaten vir svetlobe. Nočna lučka bo osvetlila točno tam, kjer jo potrebujete, hkrati pa z nežno svetlobo ne boste motili ostale.
Kot smo že omenili, otroci ki prehajajo počasi v svojo sobico, kjer bo nastopilo samostojno spanje so nočne lučke odličen dodatek, ki bodo zagotovili topel občutek in občutek varnosti.
Na kaj morate biti pozorni pri nakupu nočne lučke?
Varnost
Pomembno je, da preverite ali je izdelek varen za uporabo in ustreza standardom. V kolikor izdelek, v tem primeru nočna lučka vsebuje tudi zvok oziroma možnost predvajanja zvoka, glasbe bodite pozorni, da ustreza standardom. Pediatri svetujejo glasnost do 50 decibelov. Prav tako bodite pozorni, da lučke nimajo posebnih vhodov, kamor bi lahko otroci vtaknili prste ali pa bi se poškodovali. Sedaj so na voljo že bolj moderne lučke, ki se polnijo na USB kabel in niso potrebne alkalne baterije.
Barva in svetloba
Mnoge nočne lučke znajo biti presvetle ali neprimernega odtenka svetlobe. Predvsem se izogibajte zelenih in modrih odtenkov, ker lahko ovirajo spalni ritem otroka ali pa vplivajo na čas spanja, mišljeno da otrok zaspi kasneje kot ponavadi. Rezultati preiskav kažejo, da otroci lahko kasneje zaspijo, v kolikor imajo lučke v zelenih in modrih odtenkih. Pediatri svetujejo izbiro rumenih nežnih odtenkov, ki jih lahko prilagodite. Rdeča barva pri nočnih lučkah prav tako ni izključena, naj ne bi imela negativnega vpliva na spanje samo ali spalni ritem.
V kolikor imajo nočne lučke možnost prilagoditve jakosti svetlobe, upoštevajte tudi jakost. Naprimer pri dojenčkih, ki so šele prišli na svet in jih privajamo na dnevno svetlobo in noč. Podnevi je ne potrebujete, ponoči pa jakost nočne lučke prilagodite tako, da ne bo presvetla.
Dizajn nočne lučke
Še preden pride otrok na svetu, delamo v glavi že navidezno načrtovanje otroške sobe in vseh dodatkov, ki spadajo poleg. Ko izbiramo pohištvo, barve in preostali dekor za otroško sobo se držimo določene teme, določenega dizajna. Ko imamo okvirni plan in dizajn za otroško sobo, počasi vnašamo elemente, s katerimi dopolnjujemo otroško sobo. Igrače, preproge, okrasne stenske elemente, svetila izbiramo glede na želje otroka oziroma po otrokovih najljubših junakih ali živalih.
Morda vaša punčka obožuje unicorne, fantek pa medvedka?
Odločanje katero lučko kupiti potem niti ne bo težka, saj je danes izbira nočnih lučk bogata in predvsem zanimiva. Najdemo jih v različnih dizajnih, kot so živali (labod, unicorn, medved, zajček).
Na voljo pa so tudi lučke v malo večjih dimenzijah, ki bodo poleg nočne lučke opravljali funkcijo igrače. Z njimi se bodo otroci lahko tudi igrali oziroma jih vključili v igralni proces.
Kot novost pa so na voljo tudi projektorji,ki oddajajo minimalen zvok in čudovito projekcijo, kot so naprimer zvezdno nebo. Projektorji delujejo pomirjujoče, ob gledanju projekcije pa bodo na otroke delovali uspavalno.
Otrok naj ima doma nočno lučko, ki mu bo stalno ob strani, za rezervo pa poskrbite, da imate s seboj prenosno nočno lučko, kadar se odpravite na manjši izlet ali potovanje.
Nočno lučko ne približajte otroku preveč. Odmaknite nočno lučko od glave, ne postavljajte jo na posteljo otroka, temveč jo postavite na nočno omarico ali na vidno mesto, da otrok še vedno začuti in vidi, da je njegova nočna lučka prižgana in ni razloga za strah.
Ali je potrebno odvajanje od nočne lučke?
Ko bodo otroci pripravljeni na spanje brez nočne lučke, vam bodo sami povedali, v nasprotnem primeru jih sami vprašajte. Ko bo otrok pripravljen na spanje brez lučke, lučko lahko počasi umaknite in jo nadomestite tako, da sobe ne zatemnite v celoti z zavesami ali roletami. Tako se bodo otroci tudi navadili na spanje brez lučke, nek vir svetlobe pa bo še vedno prisoten.