Nedavni članki
-
Čas je za novo vrtno pohištvo May 23, 2023
-
Naše stranke potrjujejo kakovost naših izdelkov! May 16, 2023
-
Minu šivalnica - storitev, ki je navdušila stranke po vsej Sloveniji! May 12, 2023
Odeja naj bo primerna letnemu času
Prve odeje so omenjene v obdobju Vikingov in so se uporabljale na območjih severnih obal Norveške. Od 16. stol. naprej so jih po Evropskih državah pričeli uporabljati bogati sloji, po svetu pa se je uporaba odej razširila nekoliko kasneje šele konec 20. stol.
Opis odeje bi v grobem izgledal takole. Gre za kos blaga s katerim se pokrijemo med spanjem z namenom ohranjanja telesne temperature. Poleg gretja določenim starostnim skupinam kot so otroci in starostniki predstavlja objekt za tolažbo. Malčkom namreč velikokrat postane predmet do katerega tvorijo posebno vrsto navezanosti in jim tako nudi posebno ˝uteho˝ v situacijah, ko starši ne morejo biti prisotni.
Čudovit občutek umirjanja, vam nudi posebej za to oblikovana, tako imenovana obtežena odeja, ki je novost na trgih spalne opreme.
Naj vas objame obtežena odeja
Bi si želeli podoživeti občutja, ki so se vam porodila, ko so vas starši v postelji stisnili k sebi in ste se počutili najvarnejše na svetu? Obtežena odeja vam nudi takšno doživetje. Tesno zaviti v toplo odejo boste z lahkoto utonili v globok, sproščujoč spanec. Le s kvalitetnim spancem se boste namreč zbudili v jutro osveženi in zares spočiti.
Za tiste, ki imate težavo, ker zvečer ne morete zaspati, bo obtežena odeja poskrbela tudi za to. Skrajšala bo čas, ki ga preživite z gledanjem v strop in čakanjem kdaj boste končno trdno zaspali.
Obtežena odeja swis night
Dekorativne odeje popestrijo prostor
Naslednji tip odej so odeje namenjene dekoraciji. Med njimi boste našli kopico različnih materialov ter motivov.
Najprej razčistimo si želite odejo, ki jo boste namestili na posteljo ali na kavč v dnevni sobi?
Ko imate izbrano lokacijo, si v naslednjem koraku zamislite med katerimi barvami boste izbirali. Sedaj sledi odločitev ali želite, da je odeja zares topla ali naj bo le dekorativen kos, ki bo dopolnjeval izgled prostora. S tem boste določili kater material želite. V zadnji točki vam ostane le še to, da pobrskate po dekorativnih odejah v spletni trgovini in izberete vzorec in velikost, ki bo najbolj optimalna za vas.
Odeje za vsak letni čas
Na koncu imamo še odejo za na posteljo, ki je običajno skrita v posteljni prevleki. Pri tej je vsekakor ključna lastnost sestava in kvaliteta materiala iz katerega je odeja narejena in ne njen videz.
Na trgu boste našli odeje, ki so primerne za celoletno uporabo in tipe odej, ki so namenjeni posebej mrzlim in posebej toplejšim mesecem.
Učinkovitost odej se odraža z oceno toplotne izolacije, kjer višja ocena pomeni toplejšo odejo. Meritve se označujejo z enoto tog. Tog je namreč mera za termično upornost, ki se uporablja v tekstilni industriji. Sedaj boste vedeli kaj pomeni oznaka tog na embalaži izdelka in se boste lažje odločili ali vam izdelek ustreza glede na letni čas, ko ga želite uporabljati.
Za poletne mesece (temperatura okolice 15-23°C) so v uporabi odeje z 3-4.5 tog, za jesenske in spomladanske (10-19 °C) z 7.5-10.5 tog in za zimske mesece (8-17°C) z 12-13.5 tog. Za informacijo, optimalna temperatura za spanje znaša 18°C.
Določeni proizvajalci imajo kombinirane produkte, ki so sestavljeni iz odeje s 4.5 tog in dodatne odeje z 9 tog. Lažja je primerna za poletne mesece, srednja za jesen in pomlad, če sta speti skupaj pa sta z 13.5 tog primerni za mrzle zime. Najvišji tog znaša 15, ki so ustrezni za zares hladne razmere. Ocena rjuhe ali prevleke za odejo znaša 0.5 tog.
Odeja + prevleka Mink
Kakšna naj bo odeja za dojenčka?
Čisto druga zadeva je pokrivanje dojenčka. Poleg tega, da zanj iščete manjše dimenzije odejic, je zelo pomembno, da gre za lahkoten material, ki s svojo težo ne bo oviral otrokovega dihanja. Obvezno naj bodo uporabljeni materiali, ki dobro dihajo, saj dojenčki še nimajo razvitega naravnega uravnavanja telesne temperature in bi jim s pretoplimi materiali, ki preveč zadržujejo toploto lahko povzročili resne posledice.
V otroških sobah, kjer navadno nastavite višjo sobno temperaturo so priporočila drugačna.
Pri temperaturi nad 26°C naj bo na otroku plast s 0.5 tog (uporabite le plenico), v sobi z 23-24 °C uporabite pokrivalo z 1 tog (plenica + pajac / plenica + rjuha), v spalnici z 20-22°C pokrivalo z 2 tog (otroška odeja z rjuho in pajac) in nazadnje pri 16-19° C je primerno pokrivalo z 2.5 tog (spalna vreča, otroška odejica s prevleko in pajac).
Na tem mestu velja opozoriti, da so starši velikokrat nagnjeni k prekomernemu pokrivanju otrok. To pa vodi v nemiren spanec in celo tveganju za nenadno smrt (SIDS), zato tovrstne informacije nikakor niso odveč. Ugodnost temperature morate preveriti pri vsakem otroku posebej, saj so nekateri bolj ˝tople˝ narave drugi ˝mrzle˝. To ocenite z dotikanjem njegovega zatilja, torej vratu in tudi nog, kjer koža ne sme biti hladna ali potna.
Prešita odeja vsebuje raznolika polnila
Že samo ime nakazuje, da gre za odejo, ki ima zašite žepe po katerih je enakomerno razporejeno polnilo po celotni dolžini odeje.
Najpogosteje uporabljena polnila v odejah so:
puh ali perje različnih kvalitet, svila, volna, bombaž, mikrovlakna, reciklirana vlakna ali umetna vlakna (poliester).
Nikar pa ne zanemarite pomembnosti zunanjega sloja odeje, za katerega se ravno tako uporabljajo raznoliki materiali, ki dajejo odeji določene lastnosti.
Materiale delimo na naravna in sintetična polnila.
Naravna polnila za odeje
V večini so bolj zračna in mehkejša v primerjavi s sintetičnimi. Puh in perje tako gosi kot rac sta najpogostejši polnili, ki imata daleč najboljšo toplotno izolacijo. Dober učinek se doseže že z manjšimi količinami materiala, kar omogoči lahkotnost odeje.
Osebe z alergijami se morate prepričati, da ima odeja NOMITE certifikat, kar pomeni, da je primerna tudi za vas. Polnilo iz perja je težje in velikokrat cenejše. Dobro je tudi, da ima robustno prevleko, ker vas v nasprotnem primeru lahko zbada. Velikokrat proizvajalci odej kombinirajo oba materiala.
Svilena odeja vam bo nudila najboljšo celoletno termo regulacijo, saj vas bo poleti hladila, pozimi pa grela. Gre za luksuzno odejo z najvišjo stopnjo higiene med materiali in tako primerno tudi za astmatike in alergike.
Volnena odeja vas bo najhitreje ogrela in dobro odvajala vlago zaradi svoje zračnosti.
Umetna polnila za odeje
Odsvetujejo se osebam, ki se prekomerno potijo saj so slabše zračna kot naravna polnila. So pa v primeru alergij lahko boljša izbira, saj so pralne pogosteje in pri višjih temperaturah. Tukaj je razpon kvalitete materialov večji zato se pozanimajte kateri materiali in v kakšnih razmerjih so uporabljeni.
Odeje iz mikrovlaken vsebujejo niti tanjše od človeškega lasu, narejen pa so iz poliestra. Mehka mikrovlakna naj bi posnemala naravni puh, vendar ne premorejo njegove zračnosti.
Votla vlakna iz poliestra so podobna mikrovlaknom vendar lažja, obstojnejša in čvrstejša. Bolje tudi zadržijo toploto.
Odeje imajo svoje prednosti in hkrati slabosti
Volnena odeja je v primerjavi z naštetimi materiali veliko težja in hkrati zahtevnejša za vzdrževanje. Zagotovo pa nudi posebno vrsto toplote, ki jo premore le prava volna.
Pri postiljanju z odejo boste potrebovali manj posameznih kosov posteljnine. Odejam so namreč namenjene prevleke za posteljnino v katere samo namestite odejo. S tem se izognete uporabi dodatne spodnje, ravne rjuhe pa tudi več plastem pokrival, saj moderne odeje zadržijo dovolj toplote.
Ko bo prišel čas za pranje posteljnih prevlek boste tako tedensko očistili prevleko za odejo, vsake toliko, recimo sezonsko pa tudi samo odejo.
Način ustreznega vzdrževanja odeje je odtisnjen na všitem listku. Vsekakor morate obvezno upoštevati priporočila za vzdrževanje, saj boste s pravilno nego vplivali, na ohranjanje kakovosti odeje.
Pomislite tudi na številne kombinacije, ki jih boste lahko poljubno spreminjali. Z menjavanjem prevlek za odeje, bo poceni posteljnina vaši spalnici omogočila čisto drug videz.
Pri odejah lahko omenimo še dve pomanjkljivosti na kateri morate biti pripravljeni. Če uporabljate odeje, nekateri jih imenujejo tudi ˝kovter˝, potem veste, da je dobro imeti poseben sistem pri preoblačenju prevlek. Sploh če to delate tik pred spanjem in je vse kar si želite zlesti pod toplo odejo.
Torej nasvet za hitrejšo menjavo. Ko boste oblačili odejo v svežo prevleko, slednjo zagrabite na nasprotnem koncu (glede na odprtino za vstavitev odeje) in primite levi ter desni vogal. Nato vogala potisnite skozi odprtino na način, da bo notranja stran odeje gledala skozi odprtino. Vogala ves čas držite in na tej točki skupaj s prevleko zagrabite še vogala odeje in vse skupaj dobro stresite, pri čemer mora prevleka drseti navzdol proti vrhu odeje.
Uspelo? Če ni ponovite postopek 😊
Druga neprijetna lastnost je to, da odeja skoraj nikoli ne ostane enakomerno razprostrta po celotni površini, ampak se na eni strani zbere na kup in tako ostanete na drugi polovici pokriti le s prevleko. To pomeni le, da jo boste morali po potrebi stresti, da jo ponovno razporedite po celi dolžini.
Še zadnji nasvet, ki vam ga lahko ponudimo. Če se vam večkrat zgodi, da se čez noč zbudite odkriti medtem ko je vaš partner zadovoljno zavit v odeji, potem izberite odejo večjih dimenzij. Odeja 200x200 bo zagotovo opravila svoje delo in vam omogočila spanje na toplem čez celo noč.