Ustvarite v svoji oazo miru in počitka, kjer se boste lahko vsak večer izognili napornemu dnevnemu tempu. Izberite posteljnino v katero se boste radi ulegli vsak večer in vas bo navduševala z vsakim dnem. Dodajte še kakšno okrasno blazino, kakšno pregrinjalo ali dva, razmislite o vzmetnicah... V našem vodniku za posteljnino smo si vzeli čas, da poiščemo in poudarimo kakovost, in detajle, ki vam omogočajo, da dodelate videz postelje in vaše spalnice.
Pri našem domu, posebej pa spalnici večkrat pozabimo na osvežitev izgleda, ker tam ‘samo’ spimo. Pa vendar temu ne bi smelo biti tako. Kot verjetno že veste prespimo tretjino življenja, zato pri spalnici ne pozabite, da tako kot naša frizura, tudi ona potrebuje osvežitev tu in tam.
Prevečkrat se zgodi, da uredimo dnevno sobo, kuhinjo in vse bivalne prostore, na spalnico pa rahlo pozabimo. Mogoče prebarvate stene, dodate kak nov stol, kos pohištva, zavese ali celo nove tapete. Pri posteljnini pa večkrat pozabimo na menjavo. S sabo nosimo posteljnine še iz študentskih let, ali pa kakšno, ki jih naše mame več ne potrebujejo in nam jih podarijo.
Kupite novo posteljnino, ne bo vam žal! Ni potrebno da za njo porabite celo premoženje. Ne boste verjetli, kakšno spremembo lahko naredite v prostoru, že ko menjate posteljnino. Mislite na novo posteljnino, kot na novo obleko, ki jo kupite ko želite dobro izgledati na prvem zmenku. V njej se zmeraj počutite odlično.
Na Minu.si smo sestavili vodnik za posteljnino, ki vsebuje vrhunski materiale, da boste lažje oblikovali svojo zbirko posteljnine in čim lepše opremili svojo spalnico. Ne mislite da se boste morali odreči vrhunskemu dizajnerskemu videzu, verjemite nam, lahko imate čudovito posteljnino, ne da bi pri tem porabili ogromne vsote denarja.
Ali ne bi radi imeli najlepše posteljnine v vseh svoji spalnici? Verjetno bi jo! Tu je nekaj nasvetov, ki so prijazni za vašo denarnico in hkrati oblikovalski triki, ki bodo vašo posteljnino in spalnico popeljali na višji nivo.
Izbira prave posteljnine je lahko zahtevna
Posteljnina je vsekakor naložba za nekaj časa. Pravilna izbira posteljnine vpliva na lepoto vaše spalnice in tudi na kakovost vašega spanca. Nakup posteljnine je lahko eden najpomembnejših nakupov za vaš dom.
Pri nakupu posteljnine se včasih zdi, da morate govoriti drug jezik, naj vam pojasnimo nekaj ključnih pojmov, ko gre za opredelitev različnih materialov in kaj pomenijo za vašo posteljnino.
Izbira prave tkanine za posteljnino je bistvenega pomena za miren spanec. Prav tako lahko vpliva na to, koliko časa porabite za nego in pranje posteljnine ter kako dolgo vse to traja. Bombaž in poliester sta dva najbolj pogosta materiala, ki se uporabljata za posteljnine, imata pa zelo različne lastnosti.
Če se želite pravilno odločiti, kaj je za vas boljše, upoštevajte svoj življenjski slog, želje in občutljivosti. Za nekatere je zato mešanica bombaža in umetnih materialov dober način, da izkoristite najboljše iz obeh svetov.
100% bombaž
Bombaž je iz naravnih vlaken. Je zračen, odvaja vlago in je prijetno hladen na koži. Poliester je iz sintetičnih vlaken. Ne absorbira vode in ne prepušča zraka, ker zadrži vlago in toploto v vročem okolju, lahko večkrat povzroči prepotene in rahlo neprijetne noči.
Umetna vlakna lahko dražijo občutljivo kožo in privlačijo statično elektriko, bombaž pa ne. Zato je bombažna posteljnina odlična izbira za občutljivo kožo.
Umetna vlakna in materiala so zelo trpežni in običajno preživijo leta in leta pranja in uporabljanja. 100% bombaž je malce bolj občutljiv. Bombaž je bolj dovzeten za splošno obrabo zaradi vsakodnevne uporabe in se po pranju ponavadi nekoliko zmanjša.
Čeprav mikroperkal in umetni materiali na splošno z leti ohranijo obliko in videz, pa lahko izgubijo mehkobo. Medtem ko pa večina bombažev, zlasti bombažne rjuhe z dolgimi vlakni, ostane mehke, tudi po dolgih letih uporabe.
Mikroperkal
Microperkal (umetni material) je enostaven za pranje in hitro sušenje ter je odporen proti gubanju in mečkanju, kar omogoča enostavno nego in vzdrževanje. Vendar absorbira olje, zato je madeže in umazanijo na oljni osnovi zelo težko, če ne celo nemogoče odstraniti. Ker pa privlači statično elektriko pa pomeni, da tudi zlahka privabi prah in umazanijo. Bombaž se kar zlahka naguba, zato nekateri svoje posteljnine likajo, vendar je iz njega veliko lažje odstraniti madeže kot iz umetnih materialov.
Mešanica materialov pri posteljninah
Umetni materiali so sicer manj zaželeni kot bombaž z vidika udobja, vendar so seveda pogosto cenejši in tudi, zagotovo bolj trpežni. Kar pa prispeva k večji vrednosti za družine in tiste, ki jih zanima ekonomičnost posteljnine. Posteljnina iz mešanih materialov je mehkejša in manj draži občutljivo kožo kot 100-odstotno umetna tkanina, zaradi česar je dobra alternativa, za ljudi, ki ne želijo imeti čisto umetnih tkanin, ali pa jim je nega naravnih materialov prezahtevna.
Satenasta posteljnina
Verjetno veste kakšen občutek daje saten. Razkošnost, mehak in gladek občutek, ki je drugačen od navadne bombažne posteljnine. Podoben občutek, ki ga dobimo s svilo, vendar več o tem spodaj.
Bolj ko je tkanina zračna, hladnejša je. Pri satenu, moramo vedeti, da je to bombaž, ki je tkan zelo tesno in na način, ki daje materialu gladek občutek.
Umetni materiali so podobno tkani, vendar ne tako kot saten, in ker je vseeno naraven material, zrak skozi njega lažje teče. Zaradi tega je satenasta posteljnina idealna, zračna posteljnina za toplejše mesece. Čeprav saten med drugim zadržuje telesno toploto in je primeren tudi za hladnejše mesece.
Za nego in vzdrževanje posteljnine, se vedno orientirajte na etikete na posteljnini. Saten in umetni materiali imajo večkrat ista navodila; sušenje pri nižjih temperaturah, takoj po sušenju hitro odstranite iz sušilnega stroja in jo lepo zložite, da zmanjšate gube. Saten lahko ob pravilni negi zdrži mnoga leta, ampak se vseeno zavedajte da je gladka tkanina bolj nagnjena k poškodovanju kot druge.
Če si želite, malce sijaja v vašem spalnem prostoru je posteljnina iz satena prava pot. Vsaka soba lahko ima nekaj bleščečih elementov, toda na nečem tako velikem, kot je postelja, daje lesketajoč se saten nekdanji hollywoodski glamur.
Flanelasta posteljnina
Flanel vam lahko daje občutek, kot da ste v koči, nekje na smučišču sredi zime. Lahko pa pomislite na škotske gorske predele, saj tkanina izvira iz Škotske in je bila najprej narejena iz volne, strižene od ovac. Toda flanela, ki se uporablja v rjuhah in za posteljnine, je običajno sestavljen iz 100-odstotnega bombaža ali mešanice bombaž-microperkal, ki je na voljo v enobarvnih barvah, potiskih ali celo karirastih vzorcih. Flanelasta posteljnina se najbolje obnese, ko prvič začutite hladno vreme bližajoče se jesenske in zimske sezone.
Flanela daje mehak in prijeten občutek ob koži, zaradi česar je idealna za posteljnino v hladnih mesecih. Ko pa sta v flanelasti posteljnini kombinirana bombaž in umetna vlakna, imajo rjuhe daljšo življenjsko dobo, kot če bi bile narejene samo iz bombaža.
Rjuhe in posteljnina iz flanele ujamejo zrak in telesno toploto, hkrati pa koži omogočajo dihanje. V primerjavi s flisom ali drugimi umetnimi ali sintetičnimi vlakni vas bo flanela grela, vendar se zaradi nje ne boste prebujali prepoteni. Flanela je zelo vpojen material, kar pomeni da dobro odvaja vlago iz telesa.
Za flanelo je enostavno skrbeti in jo vzdrževati, lahko jo operete v topli ali hladni vodi in sušite v sušilnem stroju. Vseeno priporočamo da na flaneli ne uporabljajte mehčalca, saj to dejansko utrdi tkanino.
Svilena posteljnina
Veste zakaj bi svileno posteljnino morali nujno imeti v vaši postelji?
Svilena posteljnina lahko spremeni način vašega spanja. Čeprav je nekoliko dražja, je pa vseeno naravna tkanina, ki je kraljica med vsemi tkaninami. Svila lahko kot naravni izdelek s hipoalergenimi in termičnimi nadzornimi lastnostmi pomaga telesu doseči pravo temperaturo za še slajše spanje. Znana je po tem, da je mehka za lase in kožo, hkrati pa zelo zračna.
Svila je naravni izdelek, narejena torej iz naravnih vlaken, je veliko bolj zračna kot sintetična in umetna vlakna. Naravni material, kot je svila, je tudi dobra izbira za bolj ekološki življenjski slog. Najpomembnejša prednost svilene posteljnine je zračnost, saj je najbolj zračna tkanina, ki je primerna tako za poletne kot zimske mesece. Dostikrat se zgodi, da je vaša odeja pregreta zaradi ujete toplote v postelji, svila pa vlago in toploto odvaja dvakrat hitreje kot bombaž, čeprav lahko bombaž zmanjša vlago v postelji za tudi do 50%.
Neprimerljivo udobje, ki ga ne boste dobili nikjer drugje. Prednost posteljnine je, da dobite dober spanec, saj je njeno razkošno udobje, mehkoba in lahek zračen občutek, nekaj kar vam ne bo dala nobena tkanina. Ta vrsta posteljnine se običajno ovije po telesu, ne da bi se ob tem počutili težko ali da bi vas ovirala.
Svila ima številne zdravstvene koristi za ljudi z alergijami, med drugim lažje dihanje ponoči. Pogoste alergije na pršice, kot so na primer astma in kihanje, so lahko v svileni posteljnini izredno zmanjšanje. Svila je naravno hipoalergena tkanina, ki preprečuje, da bi alergeni, kot so pršice, živeli v vaši postelji.
Svila je čudovita tudi za vašo kožo in predvsem lase. Svilena prevleka za vzglavnik in njena razkošna tekstura ne pomaga samo pri lepši koži, ker zaradi svoje gladkosti zmanjšuje nastanek gubic. Saj je na njen dosti manj trenja.
Izjemno koristna je tudi za lase, lasje se dosti manj ali skoraj nič ne zapletajo in lomijo, saj kar spolzijo po gladki tkanini. Zato spanje na svileni prevleki za vzglavnik, daje vašim lasem navlaženost in preprečuje poškodbe, ki lahko nastanejo na drugih materialih.
Pri nakupu posteljnine, razmislite o vašem življenjskem slogu in materialu, ki vam najbolj paše na kožo. Poglejte si tudi način vzdrževanja, saj nekateri materiali potrebujejo več nege kot drugi. Verjamemo, da boste našli odličnega za vas, in da boste nad njim navdušeni. Poglejte ponudbo Minu.si posteljnin, med katerimi imamo vse kar potrebujete za to, da bo vaš spanec še slajši.