Rjuhe so namenjene zaščiti vzmetnice, hkrati pa nam nudijo udobje med spanjem. Rjuhe zaščitijo vzmetnico pred madeži, vonjem in poškodbami, ki se lahko zgodijo čez noč. Dan danes poznamo že nekaj vrst rjuh, kot so ravne rjuhe ali rjuhe na elastiko. Sveže rjuhe vsekakor pripomorejo k kvaliteti spanca, zato je pomembno tudi redno vzdrževanje.
Udobje med spanjem je na prvem mestu. Rjuhe so del spalne opreme, sami pa si izberite model, ali bo to napenjalna rjuha, rjuha na elastiko ali nepremočljiva rjuha in pa seveda material. Pojavljati so se začele v Egiptu, evropejci pa so jih potem raznesli po Evropi. Preden so na rjuho dodatno prišili elastiko, so se pred tem uporabljale samo ravne rjuhe.
Rjuhe bodo zaščitile vašo vzmetnico pred morebitno umazanijo, poškodbami, neprijetnimi vonji, kar pomeni da se splača investirati v bolj kvalitetne rjuhe. Vzmetnico na ta način zaščitite in preložite nakup nove vzmetnice za nekaj časa.
Morda je dobro razumeti preden se podate v nakup vzmetnice, razlike med materiali.
NAPENJALANA RJUHA / RJUHA Z ELASTIKO
Rjuha z elastiko lahko rečemo, da je postala zelo priljubljena za uporabo. Namestitev na vzmetnico je enostavna z vseh strani. Paziti je treba tudi na višino vzmetnice in kupiti rjuho, ki je primerna za višje vzmetnice.
RAVNA RJUHA
Ravne rjuhe so se pričele uporabljati prve. Načeloma se uporabljajo še vedno v večini domov, hotelov in ostalih nastanitev. Ravna rjuha še vedno daje občutek in videz luksuza. Lahko jih uporabite tudi kot zaščitna rjuha pod odejo. Po želji jo lahko po pranju zlikate ali pa jo malce vlažno položite na posteljo in pustite, da se posuši in hkrati malce zravna.
NEPREMOČLJIVA RJUHA
Zelo koristna rjuha kadar imate težaves prekomernim potenjem. Nepremočljiva rjuha bo poskrbela, da bo vaša vzmetnica zaščitena pred morebitnimi madeži in neprijetnimi vonji tekom spanja. Hkrati je primerna tudi za osebe, ki imajo težave z inkontinenco.
RJUHE IN MATERIALI
Rjuhe so narejene iz različnih materialov, načeloma pa imajo vsi materiali podoben način vzdrževanja. Materiali pa prav tako vplivajo na pomen zdravja in seveda cene.
BOMBAŽ - Kot naravna tkanina vas bo s svojo zračnostjo hladila in je dobra izbira za alergike in tiste z občutljivo kožo.
JERSEY BOMBAŽ - Ima pletena in ne tkana bombažna vlakna, ki se uporabljajo tudi za izdelavo bombažnih kratkih majic. Dobra novica je, da je z vsakim pranjem tkanina mehkejša.
SATEN - Je žametno, razkošno tkanje odporno na plesen in alergene. Gre za enake lastnosti kot pri satinu le z lažjim vzdrževanjem. Pozorni ste na število navojev, ki mora biti med 200 in 800.
BOMBAŽNA MEŠANICA - Naravnim bombažnim vlaknom se dodajo umetna, da s tem povečujejo njihovo življenjsko dobo in občutek udobja. Pogosta mešanica je bombaž/poliester, sledijo bombaž/bambus, najlon/poliester … Da gre za mešanico se pozna pri nižji ceni in lažjem negovanju. Primerno število navojev je med 200 in 1000.
POLIESTER - Priporoča se za sestavo otroških rjuh saj je odporen proti madežem, cenovno ugoden in primeren za alergike. Je dober toplotni izolator zato ga raje uporabljajte v zimskih mesecih. Nima števila niti. Kombinirajo ga z bombažem, saj gre sicer za isti material kot se uporablja pri izdelavi plastenk in bi bil na otip precej raskav.
PERCALA - Gre za tesno tkane rjuhe, hladne teksture, ki navadno vsebujejo 100% bombaž ali 50/50 mešanice z bombažem. Da se izognete gubicam kupite takšnega s številom navojev med 200 in 800.
Rjuhe in kako izbrati pravo?
Prvi nasvet, ki vam ga damo je da ne kupujte na pamet. Vsi smo si drugačni, zato poslušajte sebe in obnašanje svojega telesa med spanjem, ali vam je vroče ali vas zebe, se potite ali ne. Pri izbiri in nakupu upoštevajte tudi bolezneska stanja, kot alergijska in kožna obolenja.
Vsekakor upoštevajte tudi materal iz katerega je rjuha narejena. Dobra, kvalitetna rjuha bo z vami zdržala tudi desetletja, v kolikor jo boste pravilno vzdrževali in boste pripravljeni malo več odšteti zanjo. Svetujemo, da izberete rjuhe, ki so zračne, narejene v večinskem delu iz naravnih tkanin, kot je bombaž.
NE POZABITE ŠE NA...
Upoštevajte tudi barvo rjuhe, da bo v skladu s spalnico. Izberite barvo, ki vam je najbolj všeč ali pa izberete bolj nevtralne barve, ki so bolj prijazne za oko, kot so bela, siva, bež. Ne pozabite tudi na višino vzmetnice pri nakupu rjuhe, v tem primeru izberite rjuhe, ki so primerne za višje vzmetnice.
Rjuhe in vzdrževanje
Vzdrževanje rjuh je ne glede na material nekako si podobno. Bodite pozorni predvsem pri materialu - tukaj upoštevajte vedno navodila proizvajalca. Operite jih vsaj 1x na teden in zamenjajte z novo, svežo rjuho. Tako boste dali uporabljeni rjuhi potreben čas za pranje in prezračitev.
Perite jih do max 60 stopinj oziroma se kot omenjeno držite navodil proizvajalca. Rjuhe se načelom lahko suši v sušilnem stroju, a bodite previdni, če rjuha slučajno vsebuje platno, kot je naprimer nepremočljiva rjuha, da vam visoka temperatura ne uniči platna.