Nakup pohištva se v dostikrat prične in zaključi pri denarju, saj opremljanje doma predstavlja velik finančni zalogaj. Čeprav se trudimo optimizirati stroške opreme, se na koncu izkaže, da znesek, ki smo ga imeli pripravljenega za nakup pohištva, hitro presežemo.
Danes z vami delimo nasvete glede uspešno opremljenega doma, kot tudi osnovne smernice, i vam bodo pomagale, da bo opremljanje doma lažje in prijetneje.
#1 Pohištvo in interesi
Še preden se odpravite po nakupih dodobra pregledajte različne sloge pohištva in od tam nadaljujte s svojo raziskavo. Ko boste vedeli, kaj vam je všeč, se boste lažje odločali kaj bi pristajalo v vašem domu. Imejte v mislih, da so moderni/trendovski kosi pohištva izjemno vabljivi, ampak čez 2-3 leta po navadi ugotovimo, da bi morali izbrati pohištvo, ki je klasično in brezčasno. Pomagate si lahko s socialnimi omrežji (Instagram in Pinterest prednjačita na tem področju).
#2 Pohištvo in impulzivni nakupi
Večina ljudi je nagnjena k impulzivnim nakupom. Ko opazimo lep kos pohištva, ga želimo še v istem trenutku imeti. V mislih si predstavljamo, kako lepo bi dopolnil predprostor, jedilnico, kuhinjo ali dnevno sobo. Ko ta kos pohištva kupimo, pripeljemo domov in sestavimo, ugotovimo, da ne pristaja k naši obstoječi opremi, je prevelik/premajhen, ali pa smo izbrali popolnoma napačen odtenek.
#3 Preden se odločite za nakup, doma preverite:
BARVNI ODTENEK
Poslikajte obstoječe barve sten (v primeru, da niso bele barve) ter obstoječe pohištvo. Na ta način boste v trgovini obstoječe odtenke lažje kombinirali k odtenku novega kosa pohištva. Pohištvo v različnih barvah in oblikah bodo zagotovo polepšale podobo prostora, vendar je ta stil rezerviran bolj za drzne in kreativne osebe. Sedežne garniture v stanovanju ali hiši so lahko pastelne barve, h katerim se odlično poda bolj barvno drzna okrasna blazina.
VELIKOST
Še preden zapustite dom, izmerite širino, višino in globino, ki jih imate na voljo za novi kos pohištva.
STIL
Čeprav marsikdo uspešno kombinira različne stile pohištva, bodite pri tem vsaj nekoliko previdni. Morda je bolje, da izberete klasične kose pohištva in jih oplemenitite z različnimi dekorativnimi elementi, katere lahko kadarkoli zamenjate.
TEKSTURA
Tekstura je še posebej pomembna pri pohištvu prevlečenim z blagom (naslonjač, sedežna garnitura, stol). Izberite sedežne garniture iz blaga, ki vam je všeč na otip in se ga da preprosto čistiti. Tukaj je morda bolje vzeti v obzir funkcionalnost pred estetiko.
#4 Finančni okvir
Posebne oblike pohištva, ki po navadi niso ugodne oziroma so izven našega finančnega okvirja, nas hitro premamijo. Dogodi se to, da zapravimo več denarja, kot smo imeli v načrtu. Svetujemo, da si še preden greste v nakup pripravite finančni okvir, ki ga ne smete prekoračiti. Še posebej, če opremljate celotno stanovanje ali hišo. Morda se vam to zdi pretiran ukrep, ampak pomislite kako bi bilo, če bi za vsak kos pohištva zapravili 20% več cene, kakor ste si zamislili. Na koncu se lahko pripeti, da boste celotni finančni okvir presegli za več 1000€, kar ni zanemarljiva številka.
#5 Dekorativni elementi
Če boste izbirali med bolj klasičnim pohištvom, lahko vajeti izpustite na področju dekoracije. Tu se lahko popolnoma sprostite in ste drzni z izbiro večje slike na steni, uporabite dekorativne deke, vzglavnike za sedežno garnituro. Jedilna miza bo še lepša, če jo bodo krasile posebne oblike in vzorci čudovitih krožnikov in jedilni pribor, ki vsemu skupaj doda posebno noto. Prostor v dnevni polepšajte z dekorativno mizico, na katero lahko postavite veliko sobno rastlino ali vazo z rožami.
Pohištvo je nekaj, kar bomo uporabljali vsaj nekaj let. Zato z odločitvijo ne hitite, dobro raziščite trg ponudbe in si v glavi postopoma zgradite sliko novo opremljenega doma. Predvsem pa poslušajte sebe in dom opremite po svojih željah.
"Dom je najlepša od vseh besed." (Laura Ingalls Wilder)