Navajeni smo prati perilo, kadarkoli je košara za perilo polna in se znajdemo s premalo oblačil. Po uporabi krožnikov, pribora in posode smo navajeni pomivanja posode, ki jo bomo morali jutri ponovno uporabiti, morda hkrati očistimo tudi pult. S površin očistimo tudi prah, ko vidimo da se je začel pojavljati.
Dostikrat pa se zgodi, da na koncu dolgega dne enostavno pademo v posteljo, ne da bi sploh pomislili, da je čas za menjavo posteljnine in rjuhe.
Tore0,j kako pogosto zamenjati posteljnino? Z vami delimo nekaj nasvetov.
Kako pogosto menjati ali prati posteljnino?
Glede na anketo, ki je bila narejena leta 2012, naj bi kar 91 odstotkov ljudi menjalo posteljnino vsak drugi teden. Čeprav to ni nič hujšega, pa vseeno mnogi strokovnjaki priporočajo tedensko pranje. To je izključno zato, ker lahko na vaših rjuhah nabere veliko stvari, ki jih sploh ne vidite, med drugim tudi na tisoče odmrlih kožnih celic, pršic itd.
Zakaj pa bi sploh morali pogosteje zamenjati posteljnino?
Ker lahko pomaga pri tem, če imate alergije, astmo ali ste občutljivi na prah. Če imate izredno občutljivo kožo, ki ji stik z rjuhami ali umazanimi vzglavniki povzroči reakcije, se prekomerno potite, z vami v postelji spi vaš ljubljenček ali v njej jeste, mogoče hodite spat brez tuširanja ali celo spite goli.
Kako prati posteljnino?
Najboljši način za pranje posteljnine je v najbolj vroči vodi, ki jo material zdrži. To je po navadi seveda v pralnem stroju. Razen če uporabljate material, ki je bolj občutljive narave, kot je svila. Ki je ne bi priporočali za pranje v pralnem stroju.
Zakaj je topla ali vroča voda najboljša?
Topla voda bo najbolje uničila vse patogene in bitja, ter pršice ki živijo v naših posteljah.
Preden posteljnino oblečete na odejo in dodate rjuho na posteljo, preverite na etiketi navodila za uporabo in jim sledite, da ne bo prišlo do neprijetnosti, ter se vam bo posteljnina uničila po nepotrebnem. Če vaše posteljnine ni mogoče oprati v vroči vodi ali posušiti v sušilnem stroju, jo poskusite obesiti na sonce, da se posuši. Sončna svetloba je naravno protimikrobno sredstvo, ki med drugim ubija tudi pršice.
Drug trik za dezinfekcijo posteljnine je likanje posteljnine. Tudi to bo pomagalo pri uničenju vseh mikrobov, ne da bi jo pri tem pretirano izpostavljali toploti.
Izbira materiala posteljnine
Zraven tega da pa morate skrbeti za vzdrževanje posteljnine in primerno pranje, pa je tudi pomembno, da uporabljate pravilne materiale, da bo vaš spanec še boljši. Med vsemi tkaninami pri posteljninah je najbolj priljubljen in najlažji in najboljši za vzdrževanje 100% bombaž. Saj je mehak, močan in udoben spanje. Bombažna posteljnina vam bo tudi nudila najboljši pretok zraka in se v njej ne boste potili. Mešanice poliestra ali bombaža in poliestra so pogosto bolj trpežne in cenejše, vendar v njih občutek ni najboljši saj tkanine ne diha tako kot naravni materiali. Zato je to opcija, ki se je poskusite izogniti v kolikor je to le mogoče.
Svetujemo vam, da se pred nakupom pozanimate o materialu posteljnine in njenem vzdrževanju, da bo z vami ostala mnoga leta in boste lahko v njej uživali še dolgo. Poglejte pa tudi naša navodila za vzdrževanje posteljnin, ki ga najdete na povezavi tukaj.
Rjuha, rjuhe, postelja so pomembne. Posteljnina je primerna za svilene niti. Več kot iz satena. Je na voljo v več velikostih posteljnina iz bombažni jersey. Problem je v tem da po celotnem delu postelje.