Udobno spanje pomeni veliko več kot le ležanje na razkošnem ležišču. Za tem se skriva podpora, ki jo vašemu telesu daje ležišče in s tem skrb za vaše zdravje. V prvi vrsti fizično, ker napačna pozicija med spanjem utegne vplivati na pričetek bolečin v določenih delih telesa in slabo telesno držo.
Vsekakor pa se vaše telesno stanje povezuje s psihičnim. Premalo kvalitetnega spanca slej kot prej vpliva na vrsto psiholoških motenj.
Kaj pomeni dober spanec?
Definicija dobrega spanca zajema hiter prehod v spanec, potem ko se enkrat uležete v posteljo (v roku 30 minut ali manj), brez nočnega prebujanja (mogoče enkrat v noči), sposobni ste prespati priporočljivo število ur glede na vašo starostno skupino (odrasli 7 do 9 ur), če se zbudite v 20ih minutah nazaj zaspite in najpomembneje; ko se zbudite ste sveži in spočiti.
Na kaj vse vpliva slab spanec?
Premalo spanja dolgoročno pripelje do težav s spominom,razmišljanjem in koncentracijo, motnje razpoloženja od razdražljivosti do depresije, nagnjenosti k poškodbam ali nesrečam, slabšemu imunskemu odzivu,visok krvni pritisk, pridobivanje teže, tveganje z a sladkorno bolezen, srčne bolezni, ravnotežje in zmanjšan libido.
Kako izboljšati spanje?
Sami lahko veliko naredite za boljši spanec, če se držite naslednjega.
ne uporabljajte elektronskih naprav (TV, mobitel) pol ure pred spanjem, ker modra svetloba ukane možgane, saj jo zamenjajo za dnevno svetlobo in tako odložijo proces spanja.
Popolno zatemnite prostor s primerno temperatur. Takoj ko vstanete pa se izpostavite sončnim žarkom, ki vam bodo pomagali vzpostaviti cirkadiani ritem.
Vzpostavite ritem zbujanja in odhoda v posteljo ob istem času pri tem pa upoštevajte zadostno količino ur spanca. Pred odhodom v posteljo si omislite ritual, ki vas umirja.
Tri ure pred spanjem ne zaužijte alkohola, kave pa najmanj pet ur prej.
Ključne informacije za izbiro prave vzmetnice
V prvi vrsti je ključna velikost prostora kamor nameravate postaviti ležišče. Pri tem upoštevajte, da potrebujete še nekaj prostora za prehod na obeh stranicah postelje. Ko boste izmerili največjo možno dimenzijo, ki jo uspete postaviti v spalnico pridejo na vrsto vaše želje.
Dimenzija
Glede na vašo višino, priljubljen spalni položaj, dejstvo ali boste v njej spali sami ali imate spalnega partnerja razmislite o smiselni širini ležišča. Vsekakor bo najbolje, da izberete najširšo možno varianto.
Upoštevajte, da mora biti dolžina vsaj 20 cm daljša od vaše telesne višine.
Za enojne postelje standardno začetno dimenzijo predstavlja vzmetnica 90x200 tudi 80x200 in 100x200. so odlična izbira v otroških sobah, študentskih ali majhnih stanovanjih.
Sledijo dvojne postelje, za udobno ležanje posameznika ali para. Med najmanjše v tej kategoriji spada vzmetnica 120x200, 140x200 do 160x200. Manjše dimenzije so primerne tudi za pare, ki jim ponoči ni preveč vroče, večje pa imajo dovolj prostora za vse osebi s tem, da ne zasedejo preveč prostora v spalnici.
Med najpogosteje uporabljenimi velikostmi je vzmetnica 140x200, saj je povsem primerne za dva posameznika in hkrati ne zasede preveč prostora.
Z izbrano dimenzijo je na vrsti odločitev o sestavi vzmetnice. Če spite v paru in imate drugačne potrebe kakor partner je najbolje, da izbereta vsak svoj tip vzmetnice in ju sestavita skupaj. Pri tem morate upoštevati velikost, ki naj bo če je mogoče enaka, v nasprotnem primeru pa lahko razliko zapolni tudi nadvložek.
Sestava vzmetnic
Tipi vzmetnic se v glavnem delijo na šest materialov, kateri gradijo jedro. To so pena, spominska pena, pena v gelu, lateks, vzmeti in nazadnje žepkaste vzmetnice. Vsaka izmed njih zagotavlja določene lastnosti. Več o tem si lahko preberete tukaj.
Trdota vzmetnice
Z upoštevanjem vaše telesne mase boste ravno tako veliko pripomogli k pravi izbiri. Otroci in osebe do 75 kg lahko izberejo mehek jogi iz pene. Dober je sploh za bočni položaj.
Osebe do 90 kg bodo udobje našle na srednje trdih ležiščih različne sestave. Dobra opora in hkrati udobje sta zagotovljena tako v bočnem kot hrbtnem položaju.
Trša ležišča so dobra izbira za oseba nad 95 kg in za primere, ko na podlagi spi več oseb. Tisti, ki radi spite na hrbtu ali trebuhu potrebuejte takšne vrste podlago in predvsem osebe, ki ne marajo občutka ugrezanja.
Sploh pri lateksu preverite pri proizvajalcu za katero trdoto gre.
7 conska vzmetnica ključna pri osebah, ki imajo težave s hrbtenico. Vsaka cona ima različno stopnjo trdote, ki nudi vsakemu predelu potrebno podporo. Najtrša je v ledvenem delu, mehkejša pa v ramah in bokih, ker se telo tam najgloblje pogrezne. Pri spanju na boku in vaša hrbtenica tako obliko ravne črte in s tem naraven in pravi položaj.
Spalni položaj
Če ga ne znate določiti se opazujte v kakšnem položaju največkrat zaspite in v katerem se zbudite. Zanimivo je kaj vse posamezen položaj lahko pove o vas.
Spanje na hrbtu
Pri tem položaju najbolj obremenite spodnji del hrbtenice. S premehko podlago bo vaš trup potonil globlje od višjega predela hrbta in tako naredil U krivuljo in obremenitev. Pretrda pa ne bo omogočila podpore rahle ukrivitve v spodnjem predelu. Tako je najboljša izbira srednja trdota.
Posameznikom z bolečinami v sklepih oziroma z diagnozo artritisa se posebej priporoča ta položaj, ker se telesna teža razporedi po celotni površini telesa in tako ni posameznih točk, ki bi bile bolj obremenjene.
Po drugi strani pa se hrbtno spanje odsvetuje tistim, ki smrčijo, saj ta položaj vpliva na mišice v grlu in s tem na dihanje.
Za osebe, ki najraje zaspijo na hrbtu načeloma velja, da se radi družijo, nimajo težav z zaupanjem in so sproščeni.
Bočno spanje
Največ pritiska se tvori v ramah in bokih, ki morajo imeti več podpore. Premehke podlage bodo celotno telo premalo podprle ravno tako ga bodo pretrde preveč. Ponovno je rešitev srednja trdota.
Nosečnicam in osebam s prebavnimi težavami (sploh zgaga) posebej svetujejo bočno ležanje. Slaba novica je le, da zaradi stika obraza s podlago obstaja večja verjetnost za nastanek obraznih gub. Ampak na srečo tudi to lahko rešite z uporabo svilenih prevlek za vzglavnik, ki znatno vplivajo na zaviranje nastanka gubic.
Lastnost teh ljudi naj bi bila odprtost, a hkrati neodločnost in nezaupljivost. Dobra novica je, da je hrbtenica v tem položaju vzravnana, zaradi česar spada med najbolj priporočljiv položaj.
Spanje na trebuhu
Največja obremenitev je v spodnji hrbtenici, najbolje pa se obnese trda podlaga, ki preprečuje U ukrivitev.
Kljub temu ta položaj ni najboljši, teža je tudi na sklepih in mišicah, kar vodi v otrplost, ščemenje lahko celo bolečine. Odsvetovano je osebam z bolečino v hrbtnem ali vratnem predelu, dobro pa za tiste, ki smrčijo, ker pri tem sprostijo prehod zraka v grlu.
Značilne lastnosti oseb, ki jim ustreza spanje na trebuhu so družabnost in občutljivost za kritike. Velikokrat so tudi preveč napeti in občutljivi.
Mešani tip
Najprimernejša izbira je srednja trdota ležišča in jedro, ki najbolje tolerira številne premike.
Položaj fetusa
Omenimo ga, ker gre za najpogostejši spalni položaj, ki je v resnici najmanj priporočljiv zaradi usločenosti hrbtenice. V kolikor pa se pravilno namestite in imate ustrezno podporo utegne biti celo priporočljiv pri bolečinah v spodnjem delu hrbta.
Je najbolj naraven, ker posnema položaj ploda v maternici. Ljudje, ki največkrat tako zaspijo naj bi bili navzven samozavestni a v resnici zelo občutljivi in sramežljivi navznoter.
Višina vzmetnice
Zagotovo ste opazili razlike v višini posameznih vzmetnic, ki se zelo razlikujejo. Logika je preprosta, višja lega nudi več prostora za to, da se vaše telo potopi v notranjost jogija. To pa pomeni večje udobje.
Nizka ležišča do 14 cm so za otroke in mlade, ki nimajo nobenih težav s hrbtenico, srednja okoli 16 cm imajo optimalno podporo nad 18 cm pa se priporoča za največ udobja in ljudem z večjo telesno maso.
Telesna masa
Lažje osebe z manj kot 60 kg bodo največ odnesle z mehko podlago, sploh v bočnem položaju. Hibridi in penasta ležišča so tako najboljša odločitev. Ljudje s širokimi boki ali ramami ravno tako potrebujejo mehkejšo podlago.
Do 100 kg telesne mase povsem ustreza vsem vzmetnicam hibridom, penam in lateksu pozorni ste le na spalni položaj.
Pomembno je, da osebe z večjo telesno maso izberejo trše jogije, da se jim hrbtenica ne ukrivlja.lateks in hibrid sta dobra izbira.
Otroške vzmetnice
Ker spijo še dlje kot odrasli je izbira njihove vzmetnice še pomembnejša. Naj bo dovolj velika glede na to kako hitro rastejo. Opazujete ga ali mu ustreza, če mu je preveč prostorna jo obložite s plišastimi živalmi in okrasnimi blazinami.
Dojenček ne sme imeti premalo podpore, ker bi se lahko zadušil, naj bo dovolj čvrsta. Z dvojno trdoto, z menjavanjem strani, ostane ista otroška vzmetnica dlje v uporabi.
Priporočljivo je, da jo lahko perete in ima snemljivo prevleko. Tako boste ohranjali visok nivo higiene.